Zdrowo i szczęśliwie przez życie | bluesferajna.eu

Jak dbać o wygląd i o swoje zdrowie? Jak dożyć zdrowej i szczęśliwej starości? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznasz tutaj!

Wrzody

Wrzody


Ściany żołądka są chronione przed samostrawieniem dzięki szybkim podziałom komórek i grubej warstwie zasadowego śluzu, która wyściela cały narząd. Mimo to dochodzi niekiedy do zaburzenia równowagi między czynnikami ochronnymi a czynnikami agresji.

Kiedyś uważano, że wrzody są przewlekłą, nawracającą chorobą, wywołaną przez stresujący tryb życia. Obecnie wiadomo już, że wrzody wywołuje bakteria Helicobacter pylori (odpowiedzialna również za powstawanie raka żołądka). Jednak nie wszystkie osoby będące nosicielami tej bakterii cierpią na chorobę wrzodową.
Wrzody mogą również powstać bez udziału bakterii, z powodu palenia papierosów, stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub w wyniku ekstremalnego, traumatycznego stresu. Nie dotyczy to jednak zmartwień codziennych przeciętnego pacjenta.

Wrzody – objawy:

Choroba wrzodowa może przebiegać bezobjawowo albo objawiać się zgagą, bólami głodowymi (zwłaszcza nocnymi), pieczeniem w nadbrzuszu, odbijaniem. Takie objawy sugerują, że wrzody są zlokalizowane w dwunastnicy. W przypadku wrzodów żołądka bóle nasilają się bezpośrednio po posiłku (zwłaszcza mocnej kawie lub herbacie). Rozpoznania dokonuje się najczęściej na podstawie gastroskopii z pobraniem wycinka do testu na obecność Helicobacter pylori. Rozpoczęcie terapii w każdym przypadku powinno być poprzedzone badaniem mikroskopowym zmiany, mającym na celu wykluczenie raka żołądka. Po zakończeniu leczenia wrzodów żołądka konieczna jest kontrolna gastroskopia lub test oddechowy w celu potwierdzenia usunięcia Helicobacter pylori. Testy z krwi są niemiarodajne, ponieważ wysoki poziom przeciwciał utrzymuje się – mimo braku bakterii – przez kilka lat od zakończenia leczenia. Jeśli wrzód się nie goi, to konieczne jest ponowne badanie histopatologiczne wycinka, ponieważ może to oznaczać, że zmiana ma charakter nowotworowy pl.wikipedia.org.

Choroba wrzodowa wymaga leczenia. Zaniedbana może spowodować groźne dla życia powikłania, np. krwotok, niedrożność, perforację żołądka, a w konsekwencji zapalenie otrzewnej. Ich objawami są krwawe lub fusowate wymioty, smoliste stolce, silny ból i napięcie brzucha, objawy wstrząsu (spadek ciśnienia krwi, osłabienie, zimna, spocona skóra). W takich przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. W terapii stosuje się leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, tzw. inhibitory pompy protonowej (zawierające omeprazol lub pantoprazol), inhibitory receptora histaminowego H2 (np. ranitydynę) oraz antybiotyki. Skuteczność leczenia jest wysoka. Prawidłowo przeprowadzone leczenie przeciwbakteryjne daje niemal całkowitą gwarancję, że choroba nie powróci. Jeśli wrzody pojawiają się systematycznie, to znak, że choroba jest leczona nieprawidłowo. Jeśli wrzody pojawiają się systematycznie, to znak, że choroba jest leczona nieprawidłowo

Rate this post