Zdrowo i szczęśliwie przez życie | bluesferajna.eu

Jak dbać o wygląd i o swoje zdrowie? Jak dożyć zdrowej i szczęśliwej starości? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznasz tutaj!

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry


Od lat 70-tych XX wieku, obserwuje się systematyczny wzrost zachorowań na pieluszkowe zapalenie skóry. W latach 80-tych XX wieku, gdy pieluszki typu „pampers” zyskały ogromną popularność wśród świeżo upieczonych rodziców, odsetek dzieci, u których zaobserwowano wystąpienie choroby wyniósł 63%.

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest bardzo często występującym stanem zapalnym skóry, charakteryzującym się rumieniem (postać łagodna) lub rumieniem i zmianami w postaci nadżerek, krost i strupków (w cięższej postaci choroby) w miejscu kontaktu pieluchy ze skórą. Choroba ta najczęściej dotyczy niemowląt (zazwyczaj w wieku od 7 do 12 miesięcy), jednak wbrew pierwszemu skojarzeniu, dotknąć może również osoby starsze oraz chorych, którzy nie są w stanie kontrolować procesu wydalania moczu i stolca.

Dlaczego noszenie pieluszki może doprowadzić do choroby skóry pl.wikipedia.org?

Każdy rodzaj pieluchy, niezależnie od tego, czy rodzice decydują się używać pieluch wielorazowych czy jednorazowych „pampersów”, stanowi środowisko sprzyjające rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów. Ciepło oraz wilgoć to często wymarzone warunki dla drożdży (najczęściej za zakażenie grzybicze odpowiedzialne są drożdże gatunku Candida albicans) oraz bakterii pl.wikipedia.org. Obecne na skórze bakterie wydzielają enzymy obniżające pH moczu, co dodatkowo prowadzi do dalszych podrażnień.

Rate this post