Zdrowo i szczęśliwie przez życie | bluesferajna.eu

Jak dbać o wygląd i o swoje zdrowie? Jak dożyć zdrowej i szczęśliwej starości? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznasz tutaj!

Fizyczne objawy odstawienia nikotyny

Fizyczne objawy odstawienia nikotyny


Wiele osób już od pierwszego dnia niepalenia odczuwa wszystkie pozytywne aspekty bycia niepalącym. Organizm z każdą kolejną minutą staje się bardziej dotleniony, a zmysły węchu i smaku zaczynają pracować normalnie. Niebo jest bardziej niebieskie, powietrze pachnie wiosną..

Niestety bardzo często dzieje się inaczej, a samopoczucie po rzuceniu palenia zaczyna przypominać chorobę. Warto wcześniej przygotować się na tę ewentualność.

Ponieważ ciało było regularnie podtruwane nikotyną i milionem substancji trujących jest wielce prawdopodobne, że będziecie musieli przejść etap detoksu. Oczyszczanie organizmu zaczyna sie po ok 2-4 dniach i będzie trwało około 2-3 tygodni, gdzie ból głowy będzie jednym z najbardziej dokuczliwych.

W moim przypadku była to regularna migrena. Dodatkowo czułam się bardzo osłabiona. Chyba najlepiej można to opisać samopoczuciem podobnym do przeziębienia.

Organizm pracuje na najwyższym obrotach, żeby pozbyć sie wszystkich toksyn jakie zaserwowaliśmy mu przez czas palenia papierosów. Dopiero na etapie detoksu możesz zauważyć jak bardzo zatruwałeś swoje ciało. Daj sobie czas. Przyjmij to jako naturalną konsekwencję długoterminowego palenia. Pomyśl o tym w ten sposób, że jest to reakcja na palenie, a nie odwrotnie.

Bądź dla siebie miły. Jeżeli czujesz się naprawdę okropnie. Zostań w łóżku. Potraktuj to jako przeziębienie. I uwierz mi, że ten etap szybko minie. Kolejne dni przyniosą tylko poprawę.

Śpij dużo.
Pij dużo.

Oddychaj dużo i głęboko.
Zjedz coś pysznego.

 Udostępniam listę potencjalnych fizycznych objawów odstawienia nikotyny. Są one związane z oczyszczaniem się organizmu oraz powrotem do równowagi biologicznej.

  • Duszący kaszel – świadczy o oczyszczaniu układu oddechowego ze szkodliwych substancji. Wbrew pozorom jest to bardzo dobry znak, świadczący o tym, że nasze ciało się regeneruje.
  • Ból głowy – migrena, zawroty głowy to w przypadku eks palaczy kolejny pozytywny znak normowania się funkcji organizmu. Krew krąży szybciej. Zwiększa się ilość tlenu dostarczona do mózgu (o ok.15-20%). Jest to jeden z głównych „przypominaczy” jak okropne jest palenie papierosów. Trwa dosyć długo, bo ok. 3 tygodnie.
  • Spowolniony metabolizm – jeden z uciążliwszych objawów odstawienia. Również mija po kilku dniach. Organizm potrzebuje czasu na „przestawienie” się. Wprowadź lekkie i zdrowe posiłki. Duża ilość wypijanej wody oraz min. 20 minut aktywności fizycznej powinno wystarczyć.
  • Większy apetyt – zmysł smaku i zapachu, wcześniej osłabiony przez nikotynę, wyostrza się przez co jedzenie pachnie i smakuje lepiej. Smakuje cudownie! W pierwszych tygodniach niepalenia unikajcie słodyczy, na które organizm może mieć ochotę, jako łatwe źródło energii i „poprawiać” nastroju. W zamian zaserwujcie sobie na porcję orzechów włoskich lub migdałów. Jabłka, marchewki, pestki dyni będą idealną przekąską.

Zwiększony apetyt i przybranie na wadze może przerażać.. Jednak to od nas samych zależy co jemy. Temu zagadnieniu będzie poświęcony osobny wpis.

Opisane powyżej objawy odstawienia nikotyny są przejściowe i znikają w przeciągu 3-4 tygodni. Bardzo ważne dla procesu rzucania palenia jest świadomość tych faktów. Im więcej wiemy na temat potencjalnych objawów odstawienia nikotyny, tym większa szansa na ich pokonanie.

Może to zabrzmieć trochę dziwnie, ale obserwacja swojego ciała i reakcja na brak nikotyny była dla mnie dużym zaskoczenie i w pewnym sensie była przyjemna.  Utwierdzała mnie w przekonaniu o słuszności podjętej decyzji.

Rate this post