Zdrowo i szczęśliwie przez życie | bluesferajna.eu

Jak dbać o wygląd i o swoje zdrowie? Jak dożyć zdrowej i szczęśliwej starości? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznasz tutaj!

Celiakia

Celiakia


Celiakia polega na nietolerancji glutenu – białka obecnego w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Gdyby chorzy nie mogli jeść tylko chleba i ciastek, sprawa byłaby prostsza. Problem w tym, że gluten jest także dodatkiem do pasztetów, parówek, jogurtów, lodów, cukierków, sosów, śmietanek w proszku i niektórych leków pl.wikipedia.org.

Pierwszy szczegółowy opis celiakii stworzył w 1888 r. Samuel Gee. Uważał tę chorobę za przewlekłą niestrawność, która najczęściej występuje u dzieci między 1. a 5. rokiem życia, a za sposób jej leczenia uznał unikanie skrobi w pożywieniu https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_t%C5%82uszczowe_omega-3.

W okresie II wojny światowej holenderscy i angielscy lekarze zaobserwowali, że chore dzieci, które nie spożywały produktów zbożowych (ze względu na brak chleba i mąki), doznawały samoistnej poprawy klinicznej. Tak stworzono aktualną do dzisiaj hipotezę, że czynnikiem wyzwalającym objawy choroby trzewnej jest białko zbóż, nazywane glutenem pl.wikipedia.org.

Mimo iż celiakia (inaczej choroba trzewna lub glutenozależna) powszechnie jest uważana za chorobę wieku dziecięcego, wiele jej przypadków diagnozuje się również u osób dorosłych, a nawet w podeszłym wieku.

Rate this post